Переохолодження та імунітет
Текст: Орест ДОБРОВОЛЬСКИЙ, ветеринарний лікар
Кому і коли холодно? Частіше від переохолодження страждають собаки дрібних порід, наприклад, йоркширський тер’єр, чіхуахуа, той тер’єр та їм подібні. Надзвичайно вразливими є породи без шерсті чи з рідким шерстним покривом, такі як ксолоїтцкуїнтлі (мексиканський безшерстий собака), китайська чубата та інші. Проте, коли на вулиці надто вологе повітря, туман або дрібний дощ, навіть густа шерсть великої тварини промокає і тіло швидко охолоджується.
Переохолодження (по іншому гіпотермія) – це стан, який розвивається при тривалій дії холоду на організм, в результаті чого виникає порушення обмінних процесів та кровообігу у дрібних судинах, знижується опірність імунної системи. Це, в свою чергу, може призводити до появи нових хвороб чи загострення хронічних. Найчастіше після переохолодження проявляються захворювання органів дихання (ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія тощо) та сечовидільної системи (цистит, нефрит тощо).
У ЗИМОВИЙ ПЕРІОД НАВІТЬ НЕЗНАЧНЕ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ РОБИТЬ ЙОГО СХИЛЬНИМ ДО ЗАХВОРЮВАНЬ
Розрізняють три ступені переохолодження:
Важкий | Тварина лежить або взагалі втрачає свідомість, температура тіла опускається на 3–4 °С і більше від норми, зменшується частота дихальних рухів та серцевих скорочень, знижується артеріальний тиск, можливе обмороження кінцівок та шкіри.
Це наслідки, як правило, довготривалого перебування на вулиці при дуже низьких температурах. У таких випадках необхідно загорнути тварину в теплі речі і якнайшвидше доставити в клініку, адже є пряма загроза її життю!
|
Середній | У тварини загальмована реакція, видимі слизові оболонки синюшні, шкірний покрив блідий, температура тіла нижче на 1–2 °С від норми. У даному випадку також потрібно якнайшвидше звернутись у клініку, де тварині зможуть надати кваліфіковану допомогу. |
Легкий | У тварини проявляється озноб (тварина труситься), слизові оболонки і шкірний покрив бліді. Як допомогти зігрітися Помітивши вищезазначені симптоми, необхідно провести з твариною активні ігри та побігати, щоб вона зігрілася, або негайно припинити прогулянку і швидко повернутися додому. Наступного разу одягнути тваринку або скоротити прогулянку до мінімуму. |
! Пам’ятайте, при сильному переохолодженні тварини не треба ставити її під гарячий душ чи у ванну, проводити активний масаж тіла чи інші методи швидкого обігріву. Такі маніпуляції дуже швидко підіймають температуру тіла зовні, що може ще більше погіршити роботу серцево-судинної системи, чи навіть призвести до внутрішніх кровотеч. У домашніх умовах для допомоги тварині після переохолодження ви можете розмістити її в теплому сухому приміщенні, додатково загорнути ковдрою, давати їй теплу воду та їжу невеликими порціями з певними інтервалами часу, щоб температура тіла нормалізувалася поступово і рівномірно по всьому тілу.
Не переохолоджуйтесь!
Для уникнення переохолодження необхідно дотримуватись простих правил:
- Перед виходом на вулицю намагайтеся затриматись бодай на 5–8 хв. у коридорі, під’їзді чи в інших приміщеннях, де температура повітря вже нижча, ніж у квартирі, але вища, ніж на вулиці. Таке поступове охолодження зменшить стрес для організму і тварині буде легше пристосуватися до зміни температури.
- У холодну пору одягайте тварину перед прогулянкою. Особливо це стосується дрібних порід. Надмірно чутливих до переохолодження рекомендовано взувати. Проте, якщо на вулиці дощ, мряка чи сніг, одяг не завадить і великим тваринам з густою шерстю. Це допоможе запобігти намоканню і переохолодженню тварини.
- Якщо ваш улюбленець внаслідок поганих погодних умов все ж таки намок, негайно повертайтеся додому.
- Організовуйте прогулянку таким чином, щоб чотирилапий друг активно рухався на прогулянці. Бігайте та грайтеся з ним. Це покращить кровообіг і допоможе не мерзнути.
- Якщо ви помітили озноб, тобто тварина тремтить, необхідно завершити прогулянку, повернутися додому та напоїти тварину теплою водою або нагодувати.
- Не дозволяйте чотирилапому другу їсти сніг на вулиці.
- Не допускайте, щоб ваш домашній улюбленець тривалий час залишався на холоді без руху. Наприклад, прив’язаний до стовпчика чи закритий в холодній машині в очікуванні власника.
У зимовий період необхідно суворо дотримуватися даних правил, адже навіть незначне переохолодження організму робить його схильним до захворювань. У холодну пору року, а особливо після переохолодження, ветеринарні лікарі рекомендують застосовувати препарати для підтримки імунної системи.
Одним із рекомендованих препаратів є Енгістол https://vetepedia.com.ua/uk/veterenarnye-preparati-heel/engistol/ (ТМ Heel Vet). Даний препарат є імунокоректором з непрямою противірусною дією, ефективність та безпечність якого доведено науково та підтверджено на практиці.
До складу Енгістолу входять лише натуральні компоненти рослинного та мінерального походження. Його можна використовувати з народження до глибокої старості, вагітним та лактуючим тваринам.
Важливо, що Енгістол з метою профілактики можна використовувати довготривало, як в монотерапії, так і в комплексі з іншими препаратами.
Пам’ятайте, що легше дотримуватися простих правил вигулу, утримання та профілактичних заходів, аніж проводити тривале та клопітке лікування чотирилапого друга у клініці, яке буде виснажувати вас морально та фінансово.
Продукція Heel Vet

