Heel ветеринарія: інформація про здоров'я собак, кішок і коней

  Задати питання

  Якщо телятко застудилось.

  Бронхопневмонія телят - це небезпечне захворювання для молодняку!

  Бронхопневмонія телят представляє собою гостре запалення стінок бронхіол, окремих легеневих часток з накопиченням ексудату в альвеолах. Це захворювання є одним з найпоширеніших серед хвороб молодняка. Бронхопневмонія призводить до затримки росту та розвитку телят, збільшує витрати корму та може викликати значну смертність.

  Етіологія.

  До первинних причин виникнення захворювання відносять наступні:

  - антисанітарні умови утримання телят;

  - загазованість повітря в телятниках;

  -значне скупчення тварин на невеликій площі;

  - підвищена вологість в приміщеннях;

  -різкі перепади добової температури;

  -анатомо-фізіологічні особливості телят (коротка трахея, вузькі бронхи та ін.)

  До вторинних причин відносять:

  - патогенну та умовно патогенну мікрофлору (протеї, пастерели, кишкову паличку, стафілококи, стрептококи, мікоплазми, гриби, та ін.);

  - імунодефіцитні стани.

  Віруси бактерії та мікоплазми приєднуються до наявного патологічного процесу в організмі молодняка та стають або первинними інфекційними патогенами або ускладнюють перебіг вже розпочатого запального процесу.

  Зазвичай пневмонію у телят спричиняють: респіраторний синцитіальний вірус (РСВ), віруси парагрипу—3 (ПГ—3), вірус діареї (ВД), віруси інфекційного ринотрахеїту (ІРТ). Кожен з перечисленних видів окремо чи в комбінації з іншими завдає значних проблем стаду.

  Патогенез

  Захворювання призводить до включення в патогенез усіх органів та систем організму тварини.

  Несприятливі фактори призводять до змін в нервовій системі, в свою чергу порушуються нервові та гуморальні фактори, що призводить до зниження імунних сил, падіння в крові рівня лізоциму та гістаміну та збільшення глобулінової фракції білків. Все це викликає застій крові в легенях, набряк слизової оболонки в бронхах і бронхіолах. Спочатку зміни характеризуються накопиченням ексудату в бронхах і альвеолах та лейкоцитарною реакцією. Розвиваються поступово всі умови для приєднання, як патогенної мікрофлори так і сапрофітів. При значному розмноженні мікрофлори виникає некроз слизової оболонки. З’являється часточкове запалення легень та мікробронхіти. Потім уражені часточки зливаються та утворюють великі вогнища запалення. Фокуси запалення ущільнюються. Виникає захисна реакція організму у вигляді фиркання та кашлю. Токсини продуковані мікробами всмоктуються в кров та викликають збільшення проникності судин. В паренхімі легень виникає катаральне запалення. Для нормальної вентиляції легень радіюються здорові частки, внаслідок чого дихання прискорюється, розвивається ацидоз, задишка, порушується діяльність серцево-судинної системи, знижуються тонус кровоносних судин та в свою чергу знижується артеріальний тиск. Через зниження кровообігу розвиваються застійні явища та дистрофічні зміни в печінці та серці. Токсини також порушують терморегуляцію та спричиняють лихоманку.

  При сприятливому перебігу, своєчасному лікуванні та виключенні етіологічних факторів одужання може настати за 7-10 днів. Тяжкий перебіг захворювання може стати летальним.

  Клінічні ознаки.

  Бронхопневмонію прийнято поділяти на такі форми:

  - гостру;

  - підгостру;

  - хронічну.

  Гостра форма притаманна для гіпотрофіків та телят раннього віку. Тривалість гострої форми 5-10 днів. Починається захворювання з загального пригнічення та зниженням апетиту, на 2-3 добу температура підвищується до 40-42 С. Можлива поява задишки. Слизова оболонка носової порожнини спочатку стає гіперемійованою потім блідо-синьою. З’являються носові виділення серозного характеру на початку та гнійного в кінці. Кашель виникає спочатку переривчастий, сухий, потім змінюється на частий та вологий. Дихання прискорюється. Розвивається гіподинамія. Перкусією виявляють місця притуплення на передніх та середніх частках легень. При аускультації прослуховуються жорстке везикулярне дихання, хрипи та глухі тони серця.

  Підгостра форма триває від 20-30 днів. У телят знижується апетит та вгодованість, характерне відставання в рості та ціаноз видимих слизових оболонок. При даній формі з’являється профузний пронос, задишка змішаного типу, вологий кашель та чергування температури нормальної зранку та підвищеної ввечері.

  Хронічний перебіг в основному притаманний для телят після відлучення. Такі телята значно відстають у рості та залишаються гіпотрофіками. У них наявний постійний кашель, незначно підвищена температура, ціаноз слизових оболонок та виділення з носових отворів.

  Діагностика.

  Діагноз на бронхопневмонію телят ставиться комплексно. Необхідно враховувати санітарно-гігієнічні умови утримання телят, збалансованість годівлі та якість кормів, клінічні симптоми захворювання, епізоотологічну ситуацію в господарстві, результати лабораторних досліджень, патологоанатомічних розтинів та гістологічного дослідження. Слід пам’ятати, що важливим при бронхопневмонії є диференціальна діагностика респіраторних захворювань, які викликають парагрип-3, інфекційний ринотрахеїт, вірусну діарею, грип А, респіраторно-синцитіальну , аденовірусну інфекцію, ентеровірусні інфекції, хламідіоз, рикетсіоз, мікоплазмоз, що підтверджується лабораторними методами дослідження.

  Лікування.

  Найголовнішим при цьому захворюванні є рання діагностики, оскільки при  хронічному перебігу, лікування може бути не ефективним. Обов’язковою умовою є повноцінна годівля та належні умови утримання хворих телят (ізоляція хворого, відсутність протягів, оптимальна температура у приміщенні де знаходяться молодняк).

  Зазвичай терапія включає в себе використання антибактериальніх препаратів першого та другого покоління, сульфаніламідів та макролідів. Також для швидкого одужання слід вводити вітамінні препарати та пробіотики. Дуже важливим при бронхопневмонії правильно виявляти ступінь зневоднення організму телят, бо від цього залежить вибір антибіотика та його дозування. Для підтримання кислотно-лужної рівноваги та прискорення виведення мокротиння з легень слід застосовувати 0,9% розчин Натрію хлориду.

  Чудовим афектом який доповнить стандартні схеми є використання біорегуляційних препаратів таких як Енгістол та Ехінацея композитум. Ці препарати ефективно зарекомендували себе при лікуванні телят саме при цьому захворюванні. Препарати містять виключно натуральні компоненти, які стимулюють власні захисні сили організму. Проявляють непряму протимікробну та противірусну дію. Здатні стимулювати відновлення легеневої тканини.

  Ехінацея композитум має неспецифічні імуномодулюючі властивості з більш вираженою непрямою антибактеріальною дією.

  Енгістол має неспецифічні імуномодулюючі властивості та володіє більш вираженою противірусною дією. Обидва препарати не мають протипоказань та легко сумісні з усіма групами препаратів. В комплексній терапії з антибактеріальними препаратами прискорюють одужання в двічі швидше. В подальшому рекомендовані для профілактики на постійній основі.

  Профілактика бронхопневмоній препаратами Heel є економічно вигідним, оскільки застосування біорегуляційних препаратів дає можливість уникнути пагубного впливу сильнодіючих речовин та підвищити приріст телят.

  Рекомендована  схема лікування.

  Основна схема лікування (антибактеріальні препарати) + Енгістол та Ехінацея композитум по 3 мл в/м або п/ш, на протязі 5 днів.

  Профілактична схема Енгістол + Ехінацея композитум по 3 мл в/м або п/ш 1 раз в 3 дні в період ризику чи сезонності.

  Продукція Heel Vet

  Здоров'я тварин, створене природою

  Відповідальні власники телят уважно стежать за станом здоров'я своїх тварин. Тут Ви знайдете вичерпну інформацію про захворювання Ваших вихованців, що допоможе Вам швидко і правильно реагувати в ситуації, коли їм потрібна допомога

  1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
  Loading...
  Підписатися на розсилку

   Оберіть, будь-ласка, мову