Heel ветеринарія: інформація про здоров'я собак, кішок і коней

  Задати питання

  Мастит корів - це запалення молочної залози, що призводить до зниження молочної продуктивності та якості молока корів.

  Етіологія

  Причиною маститу можуть бути найрізноманітніші фактори.

  Частіше всього умовою для виникнення маститу є дія на молочну залозу механічних, хімічних, термічних та біологічних факторів. Найпоширенішим фактором серед перерахованих є саме біологічний або мікробний. До нього належать бактерії, гриби, рикетсії, водорості,віруси та інше. Бактеріальний мастит викликається, як коками так і паличкоподібними формами. Серед бактерій переважає золотистий стафілокок, агалактійний та вим’яний стрептококи, кишкова паличка, коринебактерії. Серед мікроскопічних грибів мастит здатна спричиняти кандида тропікаліс. Рикетсії та віруси стають причиною маститу при захворюванні на ящур, віспу та при інших інфекціях.

  Переважно мастити мають інфекційну етіологію.

  Розрізняють три основні шляхи проникнення інфекції в молочну залозу:

  • через дійковий канал;
  • через лімфу;
  • через кров.

  Появі маститу можуть передувати такі чинники як:

  - анатомо-фізіологічні особливості молочної залози;

  - генетична сприятливість до захворювання;

  - незбалансована годівля неякісними кормами;

  - хвороби передшлунків;

  -отруєння токсичними хімічними сполуками;

  - порушення умов утримання;

  - порушення правил машинного доїння;

  - не правильний запуск корів;

  - хвороби шкіри вимені;

  - акушерські та гінекологічні захворювання.

  Патогенез

  За видом збудника мастит прийнято поділяти на:

  - специфічний (ящурний, актиномікозний, туберкульозний, бруцельозний, віспяний, лептоспірозний);

  - неспецифічний (бактерійний, мікозний, асептичний).

  Згідно Г.В. Звєрєвої мастит поділяють:

  - лактаційний;

  - мастит запуску;

  - мастит сухостою.

  За характером запального процесу (згідно А.П. Студєнцова) мастит буває:

  - серозний;

  - катаральний;

  - фібринозний;

  - гнійний;

  - геморагічний;

  - специфічний.

  Під впливом етіологічних чинників у молочній залозі відбувається подразнення та зміна провідності нервових закінчень, порушується живлення судин, а також крово- та лімфообіг. Підвищується проникність судинної стінки мікроциркуляторного русла, зростає внутрішньо тканинний тиск, що призводить до порушення нормального виведення молока з альвеол в молочні протоки, ходи і цистерни. Розвивається застій молока у молочній залозі. В місцях локалізації запального процесу накопичуються продукти обміну речовин та розпаду тканин. Інфільтрація тканин збільшується, виникає набряк. Внаслідок дії етіологічного чинника відбувається альтерація тканин, активується фагоцитоз та імунітет, підвищується місцева температура, знижується молоковіддача. Підключається система клітинного і гуморального імунітету. Під впливом запальної інфільтрації подразнюються нервові закінчення, що спричиняє сильну больову реакцію у тварини.

  Запалення поступово поширюється на альвеоли та молочні протоки, викликаючи їх набухання, зміни та десквамацію епітеліального шару. Молоковіддача значно знижується, в молочних протоках утворюються казеїнові пластівці, pH стає лужним. Звужені молочні протоки закупорюються тромбами. Якщо процес локалізується в альвеолах, то там накопичується ексудат з великими порожнинами. При маститі склад молока суттєво змінюється: з’являються згустки казеїну, лейкоцити, розвивається мікрофлора, руйнуються білки, жири і цукор. Молоко з ураженої частки стає водянистим з домішками казеїну. Якщо вчасно не почати лікування запальний процес поширюється на всі частки вимені, а в молочній залозі порушується кровообіг та обмін речовин, уражена тканина піддається некрозу та гнійному ураженню. В процес включається загальна інтоксикація організму, що в свою чергу веде до незворотної втрати молочної продуктивності тварини. При несвоєчасному та неефективному лікуванні процес завершується індурацією чи гангреною вимені.

  Клінічні ознаки маститу

  При серозному маститі у тварин настає незначне пригнічення, зниження апетиту, підвищення температури, уражена чверть набрякає, стає гарячою, ущільненою, болючою, збільшується регіональний лімфовузол. Молочна продуктивність незначно знижується. Корова видужує за 3-5 днів за сприятливого перебігу або процес переходить у катаральну форму запалення.

  При катаральному маститі характерна дистрофія залозистого епітелію в молочних цистернах, протоках та альвеолах. Хвороба може з’явитися, як в період запуску, так і в перші 2-3 тижні після отелення. Підвищується місцева температура ураженої ділянки, також характерна болючість та наявність флуктуючих ділянок в основі дійки чи нижньої третини ураженої чверті. Молоковіддача знижується. Молоко стає водянистої консистенції з домішками казеїну.

     Фібринозний мастит. При цій формі маститу у тварин спостерігається відмова від корму, апатія, підвищення температури до 40 - 41 С. Уражена чверть збільшується , червоніє, стає болючою твердіє та крепітує, збільшуються відповідні лімфовузли. Молоко при цій формі ураження спочатку мало відрізняється від нормального і вже через 2-3 днів стає каламутним з домішками фібрину.

   Геморагічне запалення характеризується загальним пригніченням тварини, підвищенням температури до 41С, прискоренням пульсу та дихання, зниженням апетиту. Уражена чверть стає болючою, гарячою та затвердівшою, лімфовузли при цьому значно збільшуються. Надій при цьому зменшується. Видоєне молоко стає водянисте, червоного кольору, містить згустки крові і продуктами розпаду тканин.

  При гнійній формі тварина відчуває загальне пригнічення, зниження апетиту, підвищення температури до 41 С. Уражена чверть вимені стає гарячою, болючою твердіє, лімфовузли збільшені. Молоко на початку виділяється водянисте, солоне, гірке з домішками казеїну, слизу з гноєм, може мати жовтий чи червоний колір. З часом відбувається атрофія паренхіми вимені, молоковіддача припиняється. В цей період можна про пальпувати значного розміру вузли в молочній залозі. Уражена частка зменшується в розмірі, зникає болючість та знижується місцева температура. Також процес може ускладнюватись абсцесом чи флегмоною.

  Специфічні мастити виникають на фоні таких заразних захворювань як ящур, бруцельоз, актиномікоз, кандидамікоз, віспа, туберкульоз, лептоспіроз

  Діагностика

  Діагноз мастит ставлять на основі даних анамнезу, клінічних досліджень молочної залози, лабораторних досліджень молока та бактеріологічних досліджень секрету молочної залози.

  Лікування

  При виявленні маститу слід якнайшвидше почати лікування. І починати треба з цілого комплексу дій. По перше забезпечити нормальні умови утримання (відсутність протягів) та годівлі тварині. Дотримуватися правил доїння корів та гігієни догляду за вим’ям. Здійснювати контрольне доїння, своєчасно виявляти та лікувати запалення вимені. Особливу увагу приділяти профілактиці маститу при запуску. Від цих дій залежить збереженість молочної залози та прибуток фермера. Адже через мастити втрачається значна кількість молока, знижується його якість. А неефективне лікування веде до значних економічних втрат та вибраковки тварин.

  Якщо діагноз поставлений і у вашої корівки таки мастит. Слід обрати при загостреному перебігу ефективний антибактеріальний засіб. Перед вибором антибіотика слід зробити пробу, результати якої дадуть змогу підібрати препарат, який точно “поцілить” у знайденого мікроба. У комплексній терапії застосовують новокаїнові блокади, імуностимулятори та фізіотерапію.

  Серед інноваційних безпечних препаратів в лікуванні маститів різних видів найкраще зарекомендували себе наступні:

  Траумель, Ехінацея композитум та Енгістол ТМ Heel від німецького виробника. Всі перераховані вище препарати мають виключно натуральні компоненти.

  Траумель володіє протизапальною дією.

  Ехінацея композитум має неспецифічні імуномодулюючі властивості (непряму протибактеріальну та противірусну дію).

  Енгістол проявляє неспецифічні імуномодулюючі властивості (виражену непряму противірусну дію).

  Рекомендовані схеми лікування.

  При субклінічному маститі

  Траумель (по 5 мл в/м, щоденно 3 дні) + Ехінацея композитум (по 5 мл в/м, двократно).

  При ускладнених формах маститу

  Основна терапія (антибактеріальний засіб) + Траумель (по 5 мл в/м, щоденно 5 днів підряд) + Ехінацея композитум (по 5 мл в/м, щоденно 5 днів підряд).

  При ускладнених формах маститу з значним зниженням імунітету

  Основна терапія (антибактеріальний засіб) + Траумель (по 5 мл в/м, щоденно 5 днів підряд) + Ехінацея композитум (по 5 мл в/м, щоденно 5 днів підряд) + Енгістол (по 5 мл в/м, щоденно 5 днів підряд).

  Продукція Heel Vet

  Здоров'я тварин, створене природою

  Відповідальні власники корів уважно стежать за станом здоров'я своїх тварин. Тут Ви знайдете вичерпну інформацію про захворювання Ваших вихованців, що допоможе Вам швидко і правильно реагувати в ситуації, коли їм потрібна допомога

  1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
  Loading...
  Підписатися на розсилку

   Оберіть, будь-ласка, мову